Historia przedszkola

W 1947r. Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety zakupiło budynek przy ulicy Zdunowskiej 58 w Krotoszynie, w którym obecnie znajduje się Przedszkole. Na początku była to niepubliczna ochronka dla dzieci. Do 1962 r. siostry prowadziły przedszkole z ramienia „Caritas”. W czasach stalinowskich zabroniono siostrom prowadzenie tej placówki. Państwo wynajęło od Zgromadzenia budynek i otworzyło publiczne przedszkole prowadzone przez osoby świeckie.W 1989 r. siostry elżbietanki powróciły do przedszkola. 30 czerwca 1989r. w obecności siostry Prowincjalnej Seweryny Galińskiej, Siostry Ekonomki Samueli i Władz Oświatowych Inspektora Tadeusz Łukomskiego, Pani wizytator Heleny Flajszer, i Dyrektora Przedszkola Marii Misiak, nastąpił powrót placówki po 30 latach, do Zgromadzenia.Dyrektorem mianowanym przez Zgromadzenie została siostra Samuela Werbińska. Przedszkole posiadało dwa oddziały, na które składało się 50 dzieci.1 czerwca 1990 r. odbyła się uroczystość nadania Imienia Przedszkolu. Przyjęta została nazwa „Słoneczko”. Tego dnia gościliśmy w Przedszkolu Siostrę Wiktorię M. Beatrycję z Siostrą Rafałą z Jerozolimy, natomiast ze strony władz oświatowych, Panią Helenę Flajszer.Od czerwca 1991r. dyrektorem przedszkola była siostra Bożena Chermuła, która dbała o estetykę placówki. Jej staraniem powstała zjeżdżalnia na placu zabaw.Decyzją Siostry Prowincjalnej S.M. Emerencji Pawłowskiej funkcje dyrektora Przedszkola od 1 września 2009 r. przejęła Siostra Faustyna Grzymska, sprawowała ją do sierpnia 2013r. Podczas jej kadencji zostały wprawione nowe okna oraz wymieniono grzejniki. To przedsięwzięcie zostało zrefundowane przez Siostrę Prowincjalną Emerencję Pawłowską. Od września 2013 r. powołano na stanowisko dyrektora, siostrę Emanuele Bartkowiak.Przedszkole „Słoneczko” prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety prowadzi szeroką działalność. Siostry przykładają dużą wagę do wychowania w duchu wartości chrześcijańskich i kultywowania tradycji.Od 1 października 2013r. przedszkole może się pochwalić nową stroną internetową, będącą jego wizytówką. Posiadamy również profil na facebook.pl.W trosce o dzieci, Siostra Dyrektor Emanuela wymieniła piec gazowy . Teraz mamy dużo cieplej przy mniejszym zużyciu gazu.

Wiosną 2014 roku Siostra Dyrektor Emanuela Bartkowiak zakupiła do naszego przedszkola nowy plac zabaw .Jest on teraz bezpieczny, a zabawy na nim sprawiają dzieciom wielką radość. Wyróżnia się wysoką jakością , a każde urządzenie zabawowe posiada certyfikat TUV zgodnie z aktualnymi normami.

W czasie wakacji letnich 2014 r. została wymieniona brama wjazdowa na teren przedszkola . Zostały zamontowane domofony do sal przedszkolnych, dzięki którym mamy lepszy kontakt z pracownikami obsługi oraz z Kancelarią Siostry Dyrektor.

Zmieniły się również godziny pracy przedszkola. Na prośbę rodziców zostały one przedłużone.

W listopadzie 2014 r. wzięliśmy udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez KOK Krotoszyn , z okazji 19-go Festiwalu Dziecięcego o Tematyce Ekologicznej Krotoszyn 2014 „Owady milion gatunków”. Nagrodzona została praca Magdaleny Zimnej przedstawiająca „Pszczółkę” natomiast wyróżnienie otrzymała Gabriela Michalik, która wykonała „Biedronkę”. Dnia 06 marca 2015 roku nagrodzona została praca Alana Frońdy w konkursie „pt. Krotoszyn-moje miasto” zorganizowanym przez Burmistrza Krotoszyna. Praca przedstawiała dom z XVIII w. zwany „krotoszynianką”. Wyróżnienie otrzymała również Alicja Kręczyńska, w konkursie „Biskup bł Michał Kozal-Polak, Patriota, Męczennik” pod patronatem Starosty Krotoszyńskiego oraz Dziekana Dziekanatu Krotoszyńskiego. Do konkursów plastycznych dzieci przygotowała Pani Sylwia Szymanowska.

Nasze przedszkolaki wzięły także udział w konkursie wiedzy przedszkolaka pt. ”Niezwykły Krotoszyn” zorganizowany przez Przedszkole nr 7 „Maciuś” w Krotoszynie. Wyróżnienie otrzymali Zofia Król i Kacper Grabczan. Dzieci do konkursu przygotowała Pani Beata Śniecińska. Podczas ferii zimowych 2014/2015 Siostra Dyrektor zleciła wymianę instalacji elektrycznej i wymalowanie sal przedszkolnych. Teraz mamy czysto i czujemy się jak w domu. Zostały założone również nowe rolety w oknach oraz wymienione wszystkie dywany. W okresie wakacji letnich 2015 r. nasze przedszkole zostało ocieplone oraz wymieniono elewację. Został przeprowadzony kapitalny remont kuchni oraz kancelarii. Możemy pochwalić się monitoringiem, który dba o nasze bezpieczeństwo. Kamery zamontowane są w salach przedszkolnych, na korytarzach oraz na zewnątrz budynku. Wszystko po to aby nasze dzieci były bezpieczne. Możemy również pochwalić się ścieżką edukacyjną, która powstała jesienią 2015 roku we współpracy z Rodzicami oraz Wolontariuszami Zakładu Patronackiego Nutricia w Krotoszynie.

W przerwie wakacyjnej w roku 2016 r. została wyremontowana łazienka dla personelu natomiast w ogrodzie przedszkolnym zostało wymienione ogrodzenie na nowoczesny panel.